Dalších 28 češtinářských novotvarů, které musíte znát

17.09.2021

Někdy je čas prostě vypnout. Neřešit světový mír ani své klienty. A tak jsem si po čtvrt roce opět zalistovala knížkou "Hacknutá čeština 2.0. Neortodoxní slovník dnešní mateřštiny". Smích a napád na volné pokračování Kvídova příběhu na sebe nenechaly dlouho čekat. Užijte si aspoň na chvíli prázdninovou atmosféru!

Kvído na dovolené

Od exkluzivního závěru třídního srazu, na který by Kvído radši zapomněl, už uplynul víc než půl rok. Z nechtěných sado-maso hrátek se sice vzpamatoval, ale ve snech ho ještě někdy děsí obraz instalatérského dekoltu své nechtěné dominy.

Teď je ale červenec a Kvído zrovna bágluje do Chorvatska. Díky kaprovnému od šéfa, které se mu podařilo nepropít, si letos mohl dovolit zaplatit hotel s polopenzí. A vzít tam s sebou svoji novou přítelkyni. Na prvním žrande byli teprve před dvěma měsíci, ale Kvído si byl naprosto jistý, že je to ONA. Děsily ho sice různé věci, kterých byl svědkem, ale už si začal zvykat na podivné ženské rituály. Třeba jako teď. Místo, aby dámička balila kufry, stojí v koupelně u zrcadla a při důkladné debrežněvizaci syká bolestí na celý panelák.

Do odjezdu jančuráka z Prahy zbývají 3 hodiny. Vzhledem k tomu, že cesta autem do stověžaté matičky jim zabere hodinu, začíná ONA dost vyšilovat. Že to nestihnou. Že už měli být dávno na cestě. Že si ani kafe na nádraží nekoupí. Že přiběhnou celý uřícený a budou ve vlaku za největší mistry potu. Že.... Další výčitky a paranoidní představy už Kvído neslyšel. Nasadil totiž zbraň nejtěžšího kalibru - taktickou hluchotu. V téhle disciplíně fakt vyniká, několik hodin ignorace mu nedělá problém. JÍ začal odpovídat až poté, co vlakem vyjížděli z Údolí šalin. Ptala se ho totiž, jestli neskočí do jídelního vozu na večeři. No hurá! Konečně s NÍ zase byla řeč. Ne tak ale s jídelním lístkem. Skládala ho asi vedoucí školní jídelny, která o prázdninách neměla co dělat. ONA si dala nudle s mákem, Kvído čehafčiči s bramborem. Zdálo se mu, že nějak divně voní. Nechtěl ale dělat vlny, však si jich v Chorvatsku užijou dost. A svou porci snědl, byť se sebezapřením. Co ale zapřít nešlo, bylo neodvratné nutkání na záchod uprostřed noci, během které nikdo nespal. Při marném bušení na zamčené dveře záchodků pochopil, že to čehafčiči k večeři nejedl jediný. Spolucestujících v křečovitém postoji byla plná chodbička. Začala vlaková celonoční hra o trůny, ve které každý zúčastněný aspoň jednou prohrál...

Dva dny trvalo, než si Kvído v hotelovém pokoji stabilizoval střeva natolik, aby byl schopný vyhopkat do ručníkové rezervace. Erkáčko z klimatizace mu poprvé přišlo jako fakt banální problém. Na pláži se to dle očekávání hemžilo mořechtivými krajany. Jeden takový, od pohledu Plzeňák s vypracovaným gambricepsem, tu naháněl potulného prodavače s kukuřicí a svým federantem se mu snažil vysvětlit, že by kukuřici chtěl, ale až tak za hodinu. Kvído se za něj skoro styděl a přemluvil JI, aby si rozhodili ručníky někde v klidnější části pláže. Jen co usedl a zapíchl si krásný bílý kamen do zadku, nastalo to pravé peklo. Do dosud klidné části kamenitého břehu se začaly sbíhat děti věkem od prcků až po puberťáky. Za nimi supěli rodiče, ověšení taškami, plážovými stany a nafukovačkami ve tvaru jahod, avokád a ananasů. A ano, zase mluvili česky. Celý den Kvído poslouchal rozkazy těch malých Čecháčků směrem k jejich rodičům. To bylo samý "chci jíst-pít-do vody-z vody-zmrzlinu-už nemůžu". Ticho nastalo jen tehdy, když tatínci vzali tu nevděčnou droboť do vody na kohoutí zápasy a matičky na chvíli odpadly na své ovocné matrace. Že tatínci odpadnou večer s bolavým krkem a zády, protože jim na ramenou neseděly něžné víly, ale agresivní slepice, to už Kvído nevěděl. Ale i tak si byl jistý, že vlastní děti ještě chvíli nechce. Asi tak dalších 20-30 let.

Než celý den poslouchat české skřeky, vydal se Kvído aspoň na chvíli na procházku hotelovým resortem. Ale ani tahle mise nebyla moc úspěšná. Pohled na lidmi obležený pipigril mu sevřel břicho i půlky. Jediné, co z kilometrové fronty lačnící po křupavém obědě stihl zaregistroval, byl umolousaný projev jakéhosi svraštělého analízátora, který se snažil vydyndat z obdařené obsluhy v bikinách telefonní číslo. O kus dál, pod urostlou palmou, zase narazil na sličného sypalíka. Před svým jablkovým mobilem se nakrucoval jak holky na vesnický tancovačce. Zřejmě lovec líbíček. Vizuální bizár pro Kvída ale nekončil, naopak. Ke stánku s palačinkami si třeba vyrazila jedna rádoby sexy panička v letech. Zda ten velbloudí zářez na plavkách byl omyl, nebo lákadlo, Kvído fakt neměl chuť zjišťovat. Uřvaný český děti na "jeho" kousku pláže vlastně byly docela fajn. A tak se začal vracet. Hlavně proto, že měl hlad, ale neměl prachy. Na pláži sice zářily bankomaty a lákaly ho k výběru hotovosti, ale díky tomu, že se před odjezdem stihnul Kvído ochytřit na internetu, věděl, že tyhle bankomaty patří nějaký mezinárodní škubance. Fujky.

ONA už ho vyhlížela. K obědu na pláži jim připravila opravdu znamenité menu - opilcův kompot a zbabělce. Jak tematické, jíst na pláži utopence. Smysl pro humor JÍ opravdu nechyběl. S úžasem JI pozoroval, jak krom buřtů hltá i cibuli a zapíjí to kyselým lákem. Nechápal. To se ale mělo za chvíli změnit. Mezi doušky zbabělce, wasserovice a nálevu mu sdělovala cosi o tom, že před dovolenou byla u norníka. A ten TO potvrdil. "Co jako?" Kvído stále nechápe. ONA se na něj zamilovaně podívá, a ještě se zbytky utopence mezi zuby zašeptá "Budeme mít dítě!" Kvídovi tuhnou rysy v zatím bledé tváři. V hlavě má temno, ale i přesto se snaží narychlo spočítat, na kolik asi tak vyjde měsíčně cálovat hřích. "Ty nemáš radost?" Ptá se ho ONA, zatímco ta zpruzená holčička vedle na dece už zase řve něco o tom, že má v očích sůl. "Jo, děsnou!" A měl pravdu. Děs prostupoval celým jeho tělem a jako jediné správné řešení viděl okamžitý odchod k nedalekému chlastánku. ONA byla vnímavá dívka. Tušila, že Kvída informace o brzkém nakupování dudlíků trochu zneklidnila. Cestou na odpolední siestu do hotelu mu proto ještě šla ke stánku udělat jeden návrh. Podle NÍ ho měl uklidnit: "Jestli nechceš, tak se kvůli tomu nemusíme hned brát." Kvído zničeně vzhlédl od šestého panáka rakije. "To se mi fakt ulevilo. Děsně."

Analízátor - podlézavý, vnucující se člověk, kariérista

Báglovat - balit si věci na cestu do batohu

Cálovat hřích - platit alimenty

Čehafčiči - pochybné čevabčiči, u kterého není jisté, jestli maso před zpracováním mňoukalo nebo štěkalo

Debrežněvizace - vytrhávání obočí

Erkáčko - rýmička a kašlíček, smrtelné to kombo pro většinu mužů

Federanto - hatmatilka kombinující češtinu a slovenštinu

Gambriceps - pivní pupek

Hra o trůny - hromadná ataka běhavky

Chlastánek - kiosek s alkoholickými nápoji

Instalatérský dekolt - čárka mezi půlkami zadnice vykukující z kalhot při sehnutí

Jančurák - žlutý vlak či autobus společnosti RegioJet a Student Agency, vlastněných Radimem Jančurou

Kaprovné - vánoční prémie v zaměstnání

Líbíčko - lajk na Facebooku

Mistr potu - nechutně zavánějící člověk, smraďoch

Norník - gynekolog

Ochytřit se - dozvědět se něco nového, poučit se

Opilcův kompot - utopenec s cibulí

Pipigril - pouliční stánek s grilovanými kuřaty

Ručníková rezervace - obsazení lehátka či místa na pláži tím, že na něj položí svůj ručník

Sypalík - člověk užívající doplňky stravy pro kulturisty

Škubanka - banka okrádající své klienty na vysokém úroku či nesmyslných poplatcích

Taktická hluchota - předstírání, že člověk neslyšel

Údolí šalin - Brno

Velbloudí zářez - stav, kdy zaříznuté kalhotky zvýrazní ženě obrysy přirození

Wasserovice - kohoutková voda

Zbabělec - nealkoholické pivo

Žrande - návštěva restaurace s parterem nebo partnerkou