Když vám práce leze... do peněz

01.06.2021

Miluju levanduli. Problém nastává, když o ní pro klienty píšu článek nebo dělám průzkum trhu. Při práci sama sebe tak levandulově naladím, že pak peněženka neví, do jakého obchodu dřív skočit.  Fotky z mé voňavé sbírky hovoří za vše...

Upřímně, levanduli jsem se hodně dlouho vyhýbala. V uších mi pořád zněla písnička Hany Hegerové a Petra Hapky o tom, jak je někdo famózně levandulový. Protože si hit pozdních osmdesátek prozpěvovali moji rodiče a prarodiče, bylo pro mě téma levandule prostě old-school. A to nechceš. Stejně tak jsem se ošklebovala nad nabídkou frikulínových restaurací a kaváren posledních let, kde levanduli začali cpát do limonád. Jako proč bych měla pít kytku?

A pak to přišlo. Hmmm, ta levandule je taková hezky fialová. Hmmm, ona docela pěkně voní. Hmmm, zkusím tu divnou limonádu. Hmmmmmmmmm, ta je dobrá! A byl konec.

Nesmělé námluvy se během pár let prohloubily v trvalý partnerský vztah. Bohužel, jak můžete vidět na jedné z fotek, levandule mi moje city úplně neopětuje a dělá si, co chce.

Protože nejsem troškař, rozšířila jsem své nákupy ze zahradnictví i do drogerií. Nejčerstvější úlovek mám ale z webu  www.rybizak.cz. Tam jsem totiž pracovně zkoumala, jak informují své zákazníky o možnosti platit nákupy přes Mall Pay. Mno, vyzkoumala jsem si z toho levanduláka. Včera mi dorazil. Akorát včas, protože jsme s manželem slavili. Bylo totiž pondělí. Že to není důvod k oslavě? Když je vůle, slavit se dá všechno. Láhev už je prázdná, takže se můžu podělit i o velice profesionální degustační recenzi. Je to víno s vůní levandule. A je to dobrý. Stačí? :-)


Pokud máte ještě trochu času, můžete si přečíst TEN článek na blog, který odstartoval moje letošní levandulové šílenství. No a jestli ho bude číst někdo z mých blízkých, ehm... tak úplně na konci je tip, co mi koupit k VÝROČÍ/narozkám/svátku/Vánocům/dni dětí/jen tak. Naházela jsem tam i přímé odkazy, abyste s objednáváním neměli tolik práce... :-D

Levandule (nejen) v kosmetice

Levandule, krásně voňavá bylina se sytě fialovými květy, zdobí nejednu zahradu po celém světě. Dělí se na téměř 40 druhů, ve kterých můžeme najít i netradiční bíle a růžově kvetoucí polokeře. V době květu dosahují některé druhy výšky až 80 cm. Nejvíce aromatickou odrůdou levandule je "Grosso". Tu najdete především na francouzských levandulových polích a její vonné silice se přidávají například do parfémů.

Pěstování levandule

Domovinou levandule je teplé Středomoří, a proto není k podivu, že v českých klimatických podmínkách kvete levandule nejčastěji od června do srpna. Nejlépe se u nás daří levanduli úzkolisté (Lavandula angustifolia). Pokud si chcete založit vlastní levandulový záhon, nebudete k tomu potřebovat žádné speciální pomůcky. Levandule má ráda teplo, proto jí vyberte slunečné a suché místo. Sazeničky levandule raději kupte v zahradnictví, ze semínek rostou velmi špatně. Jednotlivé keříky sázejte 25-30 cm od sebe a zalévejte maximálně jednou až dvakrát týdně, aby kořeny neuhnily. Na přehnanou zálivku vás včas upozorní žloutnoucí listy. Přes zimu keříky zakryjte textilií nebo mulčovací kůrou, abyste je ochránili před zmrznutím. Při správné péči by vám keříky levandule měly vydržet až 15 let. Pokud si budete chtít vůni levandule uchovat i přes zimu, usušte si ji. Rostliny pro sušení sbírejte v ranních hodinách, kdy jsou květy ještě zavřené, a tím pádem obsahují nejvyšší koncentraci vonných olejů. Levanduli svažte do jednotlivých kytic a zavěste je do volného prostoru květy dolů, nejlépe do chladné a tmavé místnosti.

Bohaté účinky levandule

Název levandule je odvozen z latinského slova "lavare", což v překladu znamená "mýt se". Už v období Antiky přidávali Římané levanduli do svých koupelí pro její antiseptické a aromaterapeutické účinky. Levandulový olej se používá nejen v kosmetice, ale také v lékařství nebo gastronomii. Levandule má zklidňující účinky, používá se při nespavosti, stresu, a dokonce by měla pomáhat i při úzkostech. Snižuje krevní tlak, ulevuje astmatikům i ženám při menopauze. Má také analgetické účinky, využijete ji tedy při bolestech hlavy nebo po operacích.

V české kuchyni nejsme s levandulí coby surovinou či kořením ještě zvyklí pracovat. Přesto do našich jídel nepozorovaně proniká pokaždé, když maso posypeme provensálským kořením. Toho je totiž levandule nedílnou součástí. Trendem posledních let se na letních zahrádkách restaurací staly levandulové limonády, nektar z květů levandule zase slouží pro výrobu vysoce kvalitního medu.

Domácí repelent

To, co voní nám lidem, často příliš nevoní zvířatům. V případě levandule především škůdcům a dotěrnému hmyzu. Již naše prababičky dávaly do šatníku pytlíček se sušenou levandulí, aby se zbavily molů. Jsou známy i repelentní účinky levandule. Její vůně spolehlivě odrazuje mouchy, komáry, ale i klíšťata. Výroba takového domácího repelentu přitom není časově ani finančně náročná. Svařte litr vody a přidejte 2 hrsti sušené levandule (případně 1 hrst sušené levandule a 1 hrst sušené rozmarýny). Po vychladnutí nálev sceďte a přidejte lžíci vinného nebo jablečného octa. Tyto octy nemají tak intenzivní aroma, které by mohlo být nepříjemné. Pro zvýraznění vůně levandule můžete vmíchat několik kapek esenciálního levandulového oleje. Repelent přelijte do lahvičky s rozprašovačem pro snadnou aplikaci a uchovávejte ho v ledničce.

Levandulový dárek potěší každou ženu

Pokud nejste z řad zahradníků a nadšených výrobců domácí kosmetiky, nezoufejte. Na trhu je nepřeberné množství výrobků s levandulí, mezi kterými si určitě vyberete ten správný pro vás. V darbox.cz jsme dlouho pátrali po kvalitním dodavateli pro naše levandulové dárkové sady. Nakonec jsme se rozhodli pro českou firmu Botanico. Tato rodinná manufaktura byla založena již v roce 1998 a při ruční výrobě všech svých voňavých výrobků dodržuje přísné hypoalergenní receptury. Její poctivou práci oceníte hned ve třech variantách dárkových balíčků.

S dárkovou sadou Levandule se vámi obdarovaný rozmazlí koupelovou solí, sprchovým krémem, šamponem na vlasy (vlasy po něm prý rychleji rostou!), glycerinovým mýdlem a šumivou bombou do koupele. Stejný obsah, ale v elegantnějším provedení, vám nabídne dárkový koš Levandule.

Pro náročné zákazníky máme k dispozici luxusní koupelovou sadu s levandulí, zabalenou v dřevěné truhle na petličku. Čeká v ní na vás křišťálové mýdlo s vruty levandule, koupelová sůl, sprchový krém, koupelová pěna, olejíček do koupele, šumivá koupelová bomba, aroma svíčka a bylinný sáček se sušenou levandulí, který krásně provoní skříň nebo rovnou celý byt.

Dopřejte svým blízkým chvíle relaxace a domácího wellness s darbox.cz.