Nabídky práce přes Facebook skupiny. Značka: to nechceš!

18.06.2021

Oslněna vlastní genialitou a ostrovtipem odpovídám klidně i na několik pracovních nabídek týdně. Posílám sívíčka a portfolio a v hlavě už plánuji, co udělám s vydělanými miliony. Každou chvíli sleduji messenger a e-mailovou schránku. Nic. Kontroluji wifinu a raději zapínám i mobilní data. Nic. Propadám depresi. Asi nejsem ani geniální, ani vtipná. To samozřejmě může být krutá pravda. Další důvod je ale i ten, že zadavatelé kšeftíků si moje zprávy ani neobtěžovali přečíst. Mrkněte na screenshoty!

Abych trochu ulevila své pověsti a sebevědomí - kšefty mám. Hned na začátku svého volnonožectví jsem měla štěstí a natrefila na skvělé pracovní parťáky. O další menší zakázky se ale zajímám dál. Sleduji nabídky práce především ve Facebookových skupinách "Copywriteři a další psavci" a "#HolkyzMarketingu". Holky a kluci, tam je každý den takových nabídek! Až má člověk pocit, že marketing s copywritingem uživí celou republiku. Já ale začínám mít neblahé tušení, že místo seriózních zadavatelů práce se do skupin infiltrovali i škodolibí trollové. Pobaví se nad povykem kolem svého krutopřísně zajímavého inzerátu a jdou trollit jinam. 

Protože hodně náborářů vyzývá publikum, aby je kontaktovalo se svými nabídkami do SZ (ti světovější si vyžadují PM), mám poměrně dost důkazů, že si ty vyžádáné zprávy ani neobtěžovali otevřít. WTF? Nejvíc mě na tom zaráží, že půlka těch "mých" se pyšnilo pracovním úvazkem v nadnárodních korporacích, kde by měli mít dostatek lidí na to, aby zájemce odbavili. Asi nějaká chyba v matrixu?

Zatím nejlepší zkušenost (co do počtu odpovědí) mám s inzeráty, které vedly přímo na oficiální nabídku práce na webech typu jobs.cz. Tam se vždycky někdo ozval, že děkuje. A o několik týdnů později poslal informaci, že jsem skvělá, ale ne.

Jednou jsem takhle odepisovala na inzerát v 7 hodin večer, při žvejkání chleba s vysočinou. A bomba! Za půl hodiny se mi ozval šéf, že už koukal na můj web a chce se se mnou sejít na kafi o dva dny později. Pocit vlastní geniality mnou zmítal ještě dlouho poté, co jsem poslala odpověď. Že jsem z Klatov a do jejich pražské kanceláře to mám trochu z ruky. A že navrhuji on-line meeting. A už se nikdo nikdy neozval. V době postcovidové mi to přijde jako největší ujetina. Nemůžu si na tebe sáhnout = nedám ti fleka.

Zábavnou historku mám i s paní, která, soudě podle jejího FB profilu, pochází ze země kdesi u Uralu. Sháněla někoho, kdo jí bude psát texty v češtině, kterou sama ovládá lámaně. Krásná, čistá práce. Beru! Obočí se mi začalo zdvihat poměrně brzy. Na moje zprávy v messengeru odpovídala s cca 24hodinovým zpožděním (ale odpovídala, nevěš hlavu!). Konverzace skončila před 14 dny, kdy jsem po ní chtěla poslat podklady na e-mail. Asi vás neudiví, že kde nic, tu nic.

Jo a ještě jeden typ pracovních výzev bych tu měla. Zadavatelé bývají v šoku, že po nasdílení svého inzerátu do několikatisícových skupin jsou zavaleni nabídkami nadšenců. Tak přistoupí k rozstřelu. Zadají úkol a ukažte, co umíte. Je to super nápad. Bohužel jsem ale takhle obětovala nedávno jednu sobotu, abych vyťukala článek o skvalanu pro nejmenovaný e-shop s kosmetikou. Článek poslán v termínu a už měsíc se mě chudák ptá, kdy napíšou, zda se jim líbí. Pomalu ho připravuji na to, že se už neozvou. Ale třeba ho zachráníte vy?! Pokud by se někomu z vás hodil, kontaktujte mě a přepustím vám ho se slevou!

Na chvíli si dám s odpověďmi na inzeráty zase pauzu. Ale za všechny výše popsané zkušenosti jsem vděčná. Protože až s tímhle si člověk uvědomí, že bezproblémová spolupráce třeba s Luckou z  www.kpbi.cz nebo Klárkou z  www.izylizzy.cz je k nezaplacení (i když fakturky se taky hodí, co si budem ;-)). Holky, díky!