Ukázkové texty

Přečtěte si ukázky několika příběhů, které jsem svou ostrou tužkou napsala pro zákazníky z různých odvětví podnikání. Každý byznys, i ten váš, nabízí témata, která zákazníky budou zajímat (a vám zvýší prodeje)!

Hummer - legenda mezi off-roady

Burácející kolos, který na silnici budí respekt. Tak si asi většina z nás představí Hummera, terénní automobil americké armády, který se stal populární i mezi civilisty. Vůz s označením HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle - vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo) dostal od amerických vojáků přezdívku Humvee a poprvé byl armádou využit v roce 1985. Do povědomí široké populace se dostal až po válce v Perském zálivu o 7 let později.

(Znovu)zrození civilní verze

Je skoro neuvěřitelné, že automobilka General Motors tenkrát zareagovala na výzvu od "obyčejného" amerického herce a začala vyrábět Hummera pro komerční účely, a to ve verzi H1, H2 a H3. Na druhou stranu musíme uznat, že Arnolda Schwarzeneggera si umíme těžko představit třeba ve Fiatu Punto a firmě GM udělal Arnie svým nadšením pro Hummery skvělou reklamu. Ani ta však Hummera bohužel nezachránila před krachem. Poslední vůz sjel z výrobní linky v roce 2010. Za ukončením výroby stálo několik faktorů - vysoká spotřeba pohonných hmot (20-25 l na 100 silničních kilometrů) a z toho vyplývající neekologičnost motorů, ale také vysoká pořizovací cena, ke které se vrátíme o pár řádek níže.

I přesto se fanoušci Hummeru v roce 2020 dočkaly skvělé zprávy - společnost GMS přiváží na trh nový typ tohoto legendárního off-roadu. Celkem překvapivě v elektroverzi...

Celý text najdete již brzy na připravovaném blogu e-shopu www.darbox.cz.

Jak si koupit bitcoin (a jiné kryptoměny)

Rok 2021 je pro kryptoměny zatím přelomový. Způsobil to strmý nárust ceny bitcoinu, která přesáhla magickou hranici 1 milionu korun. Tohoto humbuku kolem kryptoměn si všimli nejen finančníci a investoři po celém světě, nákupní horečka zastihla i "normální" lidi, kteří v nákupu (části) bitcoinu vidí možnost rychlého zbohatnutí nebo smysluplné uložení volných finančních prostředků. Pokud se ani vám nevyhnula "krypto-mánie" a chcete si některou z virtuálních měn pořídit, jistě se vám bude hodit malý průvodce na cestu ke kryptoměnám.

Kolik peněz investovat?

Zlaté pravidlo investování do čehokoli zní - investujte jen tolik peněz, o kolik můžete přijít, aniž by vás to bolelo. Vložit peníze do jakéhokoli projektu a nemít finanční rezervu na nenadálé výdaje, případně ani na nájem, je cesta do exekučního pekla. Někdo může s klidem oželet milion, někdo desítky tisíc, někdo pár stovek. Díky tomu, že kryptoměny si můžete kupovat po částech, i těch pár stovek vám bude stačit na to, abyste se ke svému kousku virtuálního zlata dostali.

Než začnete nakupovat

Před samotným nákupem kryptoměn doporučujeme tento fenomén trochu prozkoumat. Na internetu je o kryptoměnách publikováno spoustu informací v angličtině, ale i v češtině. V článcích a videích hledejte údaje o historii jednotlivých kryptoměn a jejich šanci udržet se na trhu v budoucnosti. Pravděpodobně narazíte i na poučky ze základů ekonomie, které by při investování měl znát každý. Sledujte videa dlouhodobých drobných investorů, kteří mají bitcoin a další kryptoměny jako koníček...

Celý článek si můžete přečíst zde.

Není rum jako rum

Vybaví se vám při slově "rum" obrázek plachetnice na českém Tuzemáku? Vidíte, a přeci v případě našeho Tuzemáku o žádný rum nejde - pravý rum je totiž vyráběn z cukrové třtiny. V případě tuzemského rumu jde jen o směs potravinářského lihu dochucenou rumovou trestí a aroma. Na pečení je k nezaplacení, ale rumoví fajnšmekři si zaslouží něco lepšího.

Výroba rumu

Pravý rum se získává zpracováním cukrové třtiny, ze které se vylisuje nazelenalá šťáva. Ta se dál upravuje na tři různé produkty - třtinový sirup, zemědělský (agricole) rum a melasu. Právě z melasy pochází většina světoznámých rumů. Čím kvalitnější cukrová třtina, tím kvalitnější rum. Největších rozdílů v kvalitě, chuti a barvě rumů se dosahuje během tzv. staření, tedy doby zrání rumů v dubových sudech. Někteří výrobci preferují nové sudy, jiní naopak využívají sudy použité - ty, ve kterých předtím zrála whisky nebo bourbon. Podle doby zrání v dřevěných sudech rozlišujeme dva základní typy rumů - bílý a tmavý. Lehčí, bílý rum, v dřevěných sudech zraje málokdy, a pokud, tak maximálně 3 roky. U tmavých rumů je doba zrání v průměru 5-10 let, ale najdeme i dobu staření 20-30 let. Čím déle rumy zrají v sudech, tím tmavší barvu mají. Proto není výjimkou, že pro krásnou tmavou barvu rumu se u mladších rumů přidává na dobarvení karamel...

Celý text najdete již brzy na připravovaném blogu e-shopu www.darbox.cz.

Levandule (nejen) v kosmetice

Levandule, krásně voňavá bylina se sytě fialovými květy, zdobí nejednu zahradu po celém světě. Dělí se na téměř 40 druhů, ve kterých můžeme najít i netradiční bíle a růžově kvetoucí polokeře. V době květu dosahují některé druhy výšky až 80 cm. Nejvíce aromatickou odrůdou levandule je "Grosso". Tu najdete především na francouzských levandulových polích a její vonné silice se přidávají například do parfémů.

Pěstování levandule

Domovinou levandule je teplé Středomoří, a proto není k podivu, že v českých klimatických podmínkách kvete levandule nejčastěji od června do srpna. Nejlépe se u nás daří levanduli úzkolisté (Lavandula angustifolia). Pokud si chcete založit vlastní levandulový záhon, nebudete k tomu potřebovat žádné speciální pomůcky. Levandule má ráda teplo, proto jí vyberte slunečné a suché místo. Sazeničky levandule raději kupte v zahradnictví, ze semínek rostou velmi špatně. Jednotlivé keříky sázejte 25-30 cm od sebe a zalévejte maximálně jednou až dvakrát týdně, aby kořeny neuhnily. Na přehnanou zálivku vás včas upozorní žloutnoucí listy. Přes zimu keříky zakryjte textilií nebo mulčovací kůrou, abyste je ochránili před zmrznutím. Při správné péči by vám keříky levandule měly vydržet až 15 let. Pokud si budete chtít vůni levandule uchovat i přes zimu, usušte si ji. Rostliny pro sušení sbírejte v ranních hodinách, kdy jsou květy ještě zavřené, a tím pádem obsahují nejvyšší koncentraci vonných olejů...

Celý text najdete již brzy na připravovaném blogu e-shopu www.darbox.cz.

Zdražování před Black Friday?!

Odpíráte si každý rok nákup dražších věcí a netrpělivě čekáte na Black Friday? Nejste v tom sami. Na tento marketingový svátek čekají statisíce lidí na celém světě a firmy to moc dobře vědí. Lákají nás na závratné slevy a my jim věříme. Třeba loni jsme jim u Mallu uvěřili za 1,8 mld. korun a u Alzy za 3,3 mld. korun. Ovšem letošní Black Friday má být, kvůli zavřeným kamenným obchodům, opravdový trhák, který ve své historii nemá obdoby.

Proč černý pátek?

Nejdřív ale krátký exkurz do historie. Teorií o tom, jak vznikl Černý pátek, je hned několik. Asi nikoho nepřekvapí, že tento předvánoční "zvyk" k nám přišel z USA. Následuje po jejich Dni díkuvzdání, tedy na čtvrtý pátek v listopadu. Obchodníci si prý po několika dnech, kdy Američané nenakupovali a slavili s rodinami, chtěli vylepšit tržby a dostat se z červených (mínusových) čísel do černých (plusových). Druhá teorie pochází ještě z dob otroctví...

Nechci slevu zadarmo

A jak je to s těmi slevami? Pokud nechcete slevu zadarmo, je vaše přání na dosah. Stále je mnoho obchodníků, včetně těch opravdu velkých, kteří manipulují s původní cenou zboží a nabízejí neexistující slevy. Skvělý prográmek na to vymysleli tvůrci z Hlídače shopů. Na jejich webu www.hlidacshopu.cz si můžete zkontrolovat, zda sleva uváděná prodejcem je pravdivá, zavádějící, či zcela smyšlená. Bohužel zatím kontrolují "jen" 18 e-shopů, ale za to samé těžké váhy - Mall, Tesco, Alza, Pilulka a další.

Šli jsme si cvičně nakoupit a ušetřili jsme... 30 korun!...

Celý článek si můžete přečíst zde.

Sušené maso

Sušení masa je jednou z nejstarších metod jeho uchovávání. Tento způsob konzervace využívaly národy celého světa již před mnoha tisíci lety, aby lovci, objevitelé či vojáci měli na svých cestách dostatečný zdroj živin z masa, které se při dlouhých putováních nekazilo. Nejčastěji se k sušení používá maso hovězí, ale setkat se můžete i s masem bizoním, vepřovým nebo drůbežím. Mezi nejznámější formy sušeného masa patří jerky z Ameriky a biltong z jižní Afriky. Mezi méně známé můžeme zařadit např. čínskou bakkwu, tureckou pastirmu nebo finské kuivaliha ze sobího masa.

...

Indiana Jerky

Pokud se bojíte, že byste v domácích podmínkách nezajistili naprostou hygienickou bezpečnost přípravy sušeného masa a děsí vás viry a bakterie, jakými jsou např. salmonela nebo E.coli, doporučujeme vyzkoušet profesionálně vyrobené sušené maso Indiana Jerky. I z něj získáte hodnotné bílkoviny, které využijete při sportu, na túrách nebo dlouhých cestách. V darbox.cz jsme tuto pochoutku přidali do několika dárkových balení - můžete ji vyzkoušet např. v bedně Jägermeister, bedně Jameson, bedně s rumem Republica, nebo v bedně Whiskař.

Udělejte v darbox.cz radost svým blízkým - s našimi bednami vyzkouší dobroty, které by jinak neochutnali.

Celý text najdete již brzy na připravovaném blogu e-shopu www.darbox.cz.